• +0 552 811 45 19
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Zeytinyağını Anlamak

Zeytinyağını Anlamak

Zeytinyağı mükemmel bir pişirme yağı ve aroma vericidir. 
Kızartma ve ekmek yapımından, salata sosuna ve makarna pişirmeye kadar, hatta pişmiş yemeklere lezzet katmaktan tutun da aklınıza gelen tüm gıdalar için kullanılabilir.

Fakat doğru yemek ile doğru zeytinyağının eşleşmesi her zaman önem taşır: yoğun aromalı zeytin yağları; salata, balık, tavuz ve soğuk mezeler ile daha uyumlu iken; tatlı yağlar ise; çorba, ızgara, sıcak yemekler ve et yemekleriyle ile iyi bir eşleşme ortaya koyar.

 

Birçok gıdada olduğu gibi taze zeytinyağı da seçimlerin en iyisidir.

Zeytinyağının tazeliğini korumasınıısı ve ışıktan uzak tutarak, serin ve karanlık bir yerde saklayarak sağlayabilirsiniz. Gerçek zeytinyağı katılaşmaya müsait olduğu için buzdolabında saklanmamalıdır. Ancak yağ soğuk bir ortamdan alındığında sıvılaşıncaya kadar oda sıcaklığında bekletilerek kolayca doğal haline döndürülebilir.

Akhisar Zeytinyagi

Akhisar, Türkiye’nin en büyük zeytin ve zeytinyağı üreticisi konumundadır. Uçsuz bucaksız zeytin bahçeleri bulunan Akhisar, Türkiye’nin %70 sofralık zeytinini de karşılamaktadır.

Çoğu Akhisar Zeytinyağı, geniş bahçelerde yetişen zeytinlerden gelir; sıcak güneşin eşliğinde verimin yüksek olduğu Frenkli mevkiinden toplanır. Tipik olarak zeytinyağı, acı ve biber seviyesinin düşük olduğu tatlı ve meyvelidir. Sünnetçiler, Karasonya ve Zeytinliova bölgeleri de önemli miktarda narin yağ üretmektedir.

Sızma Zeytinyağı Üretim Metodları

Soğuk Sıkım

 Geleneksel granit öğütme taşı ve hidrolik pres kullanarak 27 ° C’nin altındaki sıcaklıklarda üretilen Sızma Zeytinyağıdır.

Soğuk Ekstraksiyon

 Sızma zeytinyağı, perkolasyon veya santrifüjleme gibi daha modern sistemlerle 27 ° C’nin altındaki bir sıcaklıkta elde edilir.
 
 EN İYİ SIZMA ZEYTİNYAĞI, SOĞUK PRESLEME VEYA EKSTRAKSİYON İŞLEMİ İLE ELDE EDİLİR.

Bazı rafine edilmiş zeytinyağları Palamidas’ın Hafif zeytinyağları gibi yumuşak bir lezzet elde etmek için harmanlanır. Kızartma ve pişirme için ayırt edilebilen “zeytinyağı” tadı olmaksızın ideal hale getirir.

Diğer türde rafine edilmiş zeytinyağı, öğütme işleminden çıkan yağdan değil, kalan zeytin hamurundan üretilir. Bu kalıntı veya ezme, çözücüler kullanılarak uzaklaştırılmasına rağmen az miktarda yağ içerir. Ortaya çıkan yağ daha sonra rafine edilir ve zeytinyağı yağı yapmak için sıradan zeytinyağıyla aynı şekilde harmanlanır.


© 2021 Ahudem Naturel Sızma Zeytinyağları. Design by Webbil